>°>Závist aneb psychická nemoc projevující se zármutkem nad cizím dobrem vedoucí k sebedestrukci a nenávisti ke druhým<°<

18. února 2011 v 20:28 | Glamour Queen |  →°LEKCE KRÁSY°: trendy, rady, tipy, triky a péče o sebevědomí
Závist je jedna z lidských emocí, spočívající v touze po něčem, co má někdo jiný (např. vlastnosti, úspěchy, vzhled, majetek, vkus, půvab, ...), k tomuto člověku vzbuzuje nenávist.
 Spolu se žárlivostí a nenávistí patří mezi konceptuální lidské emoce.
Jen se podívejte kolem sebe, kolik vašich kamarádů vám opravdu přeje to nejlepší? Ten, kterému dělají vaše úspěchy radost a zajímá se o vás, je opravdový přítel. Takových je nevěřícně málo, třeba pro mně jsou jen dva. 


Můžete si být jisti, že vás minimálně jeden člověk nemá rád z důvodu závisti. Proto, že mu připadá, že jste něco více než on. Máte vlastnost nebo vlastníte něco, co on ne. Jen proto, že máte dokonalou postavu. Jen proto, že umíte zazářit, oslnit lidi, prosadit se. A bude na vás házet špínu. A bude vám ubližovat. Může vás začít nenávidět. Možná se to nikdy nedozvíte, možná vám to ale přímo vpálí do očí. Od cizího to tolik nebolí. Ale pokud to bude člověk bližší, třeba váš ,,kamarád''... to je pak horší.Závist může být i podvědomá, její nositel si ji neuvědomuje. Někteří lidé druhým ubližují, hledají na nich chyby, vymýšlí si důvody, proč ho pomlouvat, proč ním opovrhovat. Těmito lidmi se více zabývají, myslí na ně, srovnávají se s nimi a prostě hledají na nich chybičky, které jim dělají radost. Třeba ani neví, že mu závidí, prostě ho má nerad na očích, připadá mu nesympatický, ... atd.Závistivci se na tobě snaží najít i tu sebemenší chybičku, pak si nepřipadají tak nemožní.

Některé emoce přijímá náš mozek jako fyzické pocity bolesti nebo radosti. Například závist, cit, za nějž se stydíme a který se proto neprojevuje navenek a hromadí se uvnitř, je ve skutečnosti pravým utrpením: náš mozek tuto sžíravou emoci zpracovává stejně tak, jako kdyby naše tělo pociťovalo nějakou fyzickou bolest.
Všechny myšlenky a emoce závisti se tedy uzavírají dovnítř, hromadí se jich čím dál víc, člověk se užírá, většinou se s tím nesvěřuje, je náladový, citově labilní, někdy se chová velice podivně, povídá si sám se sebou, je občas drzý, protivný, někdy to přehání s upřímností, dělá jim radost někoho ,,shodit'', mohou být velmi hrubí a arogantní.


Řekli jsme si už, že závistivcům dělá radost neštěstí druhých. Věděli jste, že tento pocit radosti aktivuje ty oblasti v mozku, kde pociťujeme i uspokojení vznikající například z konzumace vynikajícího jídla, ze sexu nebo požití drog? Dalo by se tedy říct, že je to taky určitá forma ,,závislosti'' a tak se tito lidé rozveselují.


Dokud myslíte na hlavně na vlastní úspěchy, máte se rády, máte dostatek sebevědomí, uvědomujete si, že samy jste originální a vyjimečné bytosti a události ostatních se týkají zase jich a vy se tomu můžete jenom pousmát a nepřemýšlíte od nich nadměrně, se strnulým výrazem a pocitem, že jsou ,,lepší'', pak se nemusíte, stejně jako já, bát, že z vás bude závistivka. To bych vám nepřála, je mi takovýchto lidí vlastně líto.


Ten kdo závidí, není sám sebou, nemá osobnost...

Závist souvisí s obdivem. Liší se ale v dopadu na chování a duševní vývoj člověka. Obdiv vede k nápodobě a uznání. Závist vede k nenávisti k druhému a sebedestrukci. Závistivci k člověku sice cítí jakousi formu obdivu, ale za to, že jej v nich vzbuzuje, ho začínají nesnášet a chtějí ho vidět taky tak nemožného, jako jsou oni sami.


Pokud závidíme, pak usilujeme, aby se druhý stal horším nebo aby na tom byl stejně špatně, jako se cítíme my. Je jasné, že tato cesta nevede k nápodobě, ale k sebedestrukci. Čím více nám připadá druhý lepší, tím větší bude zlost a následná psychická bolest.Nejdůležitější je fakt, že závist je velmi nebezpečná pro náše vlastní úspěchy. Tedy pokud se přistihneme, že někomu závidíme, je třeba si rychle uvědomit, že tento pocit závisti ohrožuje především nás samotné. Protože nás zafixuje v tom nepříjemném stavu - cítíme se nespokojení a bezcenní. Závist provází zvýšené úsilí, ale toto úsilí nás nečiní lepšími, ale naopak nás ještě více uzavírá v pocitu zmaru a neúspěchu.


Závist je neschopnost uznávat či pochválit druhé.

Každý, kdo má poškozené sebevědomí, je odsouzen k závisti.


Výstižné a moudré citáty o závisti:

Závist je forma chvály.
John Gay

Závistníkům se nejlépe pomstíš, budeš-li den ode dne lepší.
Diogenes Laertios

Závist je zármutek nad cizím dobrem.
Zenón

Posledním stupněm závisti je nenávist.
Gaius Plinius Secundus Maior

Počet těch, kteří nám závidí je též mírou našeho úspěchu.
Oldřich Fišer

Větší tíhou jsou cizí úspěchy než vlastní neúspěchy.
Blaise Pascal

Závist je nejupřímnější formou uznání.
Richard Wiggins

Člověk nerad vidí druhé šťastnější než je sám.
Sebestian Roch Chamfort

Závist je směšná a s Glamour Queen nemá nic společného, vyhýbejte se jí, radujte se ze svých úspěchů, mějte se rády, buďte samozřejmě krásné vnějškově... ale i vnitřně
a ŽIJTE STYLOVĚ!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 newterm newterm | Web | 15. ledna 2016 v 13:39 | Reagovat

půjčka u české pošty O_O

2 cullman cullman | Web | 25. prosince 2017 v 0:41 | Reagovat

nebankovní půjčky opravdu pro všechny :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama