>>>Termální voda Avène aneb skvost, který se hodí mít pořád u sebe!<<<

24. dubna 2011 v 11:06 | Glamour Queen |  →°LEKCE KRÁSY°: trendy, rady, tipy, triky a péče o sebevědomí


Už dvacet let dělá značka Avène svět krásnějším.


Termální voda Avène má okamžitý zklidňující a zjemňující účinek a působí proti podráždění pokožky. Získává se z přírodního termálního pramene v Lázních Avène, kde se úspěšné léčí pacienti z kožními problémy. Je to tedy přírodní voda bez žádných přidaných prvků. Obsahuje vysoký obsah křemičitanů a stopových prvků a vyvážený poměr Ca/Mg. Proto je tato voda ideální i pro citlivou, intolerantí až alergickou pokožku! Je sterilní a zaručuje tu nejvyšší kvalitu.


Termální voda Avène je balena ve sprejích různých velikostí, poháněna nitrogenem a nehořlavým inertním plynem, který nepožkozuje ozonovou vrstvu. Neobsahuje žádné konzervanty.

Teď si pojďme vysvětlit, proč je termální voda Avène tak PRAKTICKÁ.
Používá se:
-Dermatologická péče
 • Při podráždění pokožky (pro zklidnění)
 • Při zčervenání pokožky (zmírnění pocitu horka)
 • Po chirurgických zákrocích (urychlení hojení)
 • Při poranění pokožky kdekoli na těle (urychlení hojení pokožkozené pokožky)
 • Při slunění pro zklidnění rozpálené pokožky
 • Po slunění na spálenou pokožku (zklidnění, červenání pomale mizí a pokožka se neoloupe)
 • Na opruzeniny
 • Na různé typy ekzémů
-Každodenní péče

 • Ranní osvěžení pokožky
 • Dokonalá fixace make-upu (udrží jeho svěží vzhled celý den)
 • Po odlíčení (pro zjemňení a zklidnění pokožky)
 • Po sportovních aktivitách (osvěžení a zklidnění)
 • Po epilaci (pro zklidnění podrážděné pokožky)
 • Při cestování (osvěžení)
 • Blahodárně působí na pleť, urychluje proces hojení akné a jiných dermatologických problémů!

Z vlastní zkušenosti vím, že tento produkt je dokonalý, kvalitní, neuvěřitelně účiný. Je to jeden z nejpraktičtějších kosmetických produktů, který vlastním. Takový ,,všelék na pleť''.

Staráte se o svoji pleť, snažíte si ji udržet v dobrém stavu, bojujete proti akné, komedonům a jiným dermatologickým problémům a tuto úúúžasnou vodu nemáte?! Tak to hned napravte! =D


Termální vodu Avène jsem si pořídila v malém kabelkovém balení, abych ji mohla mít u sebe celý den :o) <3 °LOVE IT°

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albertbal Albertbal | E-mail | Web | 5. června 2018 v 5:07 | Reagovat

The prostate is an essential part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all varieties of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of a particular defect inside gland and the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections via other parts in the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal of the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to establish the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some with the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a number of ejaculations a week will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to consider to make sure a wholesome prostate is always to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you ought to opt for prostate examination one or more times a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama